księgowość online

Księgowość online czy księgowość tradycyjna?

Myślałeś kiedyś o otworzeniu własnego biznesu? Jeśli tak, to dobrze się składa, że tu jesteś. Jeśli nie, również - wiedza z zakresu księgowości jest przydatna nie tylko przedsiębiorcom, chociaż nie można ukrywać, że to dla nich ma ona większe znaczenie. Klienci jeszcze przed zorientowaniem się na czym polega księgowość w przypadku ich firmy czy organizacji zastanawiają się czy warto wybrać tradycyjne biuro księgowe, czy księgowość online. Zarówno jedna jak i druga forma usług ma swoje plusy i minusy, jednak w zależności od naszych oczekiwań można wybrać najbardziej odpowiedni i najwygodniejszy dla nas sposób kontrolowania finansów.

Biuro rachunkowe, czyli tradycyjna, stacjonarna księgowość

Największą i najczęściej przeważającą na korzyść biura rachunkowego zaletą jest bezpośredni i często natychmiastowy kontakt do specjalisty z zakresu rachunkowości w przypadku pojawienia się pytań lub wątpliwości związanych z finansami. Biuro rachunkowe świadczy kompleksowe usługi księgowe i co najważniejsze, bierze odpowiedzialność za wszystkie błędy, która mogą pojawiać się w dokumentacji. Są to plusy, które z pewnością przeważają niedogodności korzystania ze stacjonarnego biura rachunkowego, które wymaga od nas częstych wizyt w celu dostarczenia oryginałów dokumentów księgowych. Również w przypadku konieczności wglądu do dokumentacji nie jest ona dostępna od ręki.

Księgowość online, czyli szybki sposób na załatwiania formalności

Jeśli głównym czynnikiem decydującym o wyborze formy księgowości jest cennik biura rachunkowego, warto się zastanowić, czy nie lepszym sposobem byłoby korzystanie z usług biura rachunkowego online. Ceny księgowości online są konkurencyjne w porównaniu do tradycyjnej księgowości, daje nam na również wygodę w postaci ciągłego dostępu do dokumentacji oraz nie wymaga obecności w biurze rachunkowym w celu dostarczenia dokumentów. Korzystanie z czegoś takiego jak księgowość online jest bardzo proste - odbywa się za pośrednictwem aplikacji do której ma się stały dostęp. Dzięki temu można prosto i samodzielnie prowadzić dokumentację firmy, gdyż program automatycznie oblicza kwotę ZUSu i podatków do opłacenia czy księguje przychody przy wystawianiu faktur.

Jeśli jednak zarówno tradycyjna księgowość nie wydaje się spełniać Twoje oczekiwania, a prowadzenie jej za pomocą programu nie leży w twoich kompetencjach i wolałbyś oddelegować te obowiązki bez dużego nakładu czasu, możesz skorzystać z księgowości online prowadzonej przez profesjonalistów. W tym przypadku rozliczanie w aplikacji będzie prowadzone przez księgowego, ale będziesz miał do niego stały dostęp.