przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę

Opłacalne przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę

Wielu nowych przedsiębiorców decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to najprostsza forma, która pozwala na bardzo szybkie dopełnienie niezbędnych formalności. Wiąże się z mniejszą liczbą obowiązków i zdecydowanie niższymi kosztami, a wiele biur oferuje tanie usługi księgowe. Z czasem kiedy firma zaczyna się coraz bardziej rozwijać, można zauważyć więcej zalet prowadzenia spółki. W tym przypadku dobrym pomysłem jest przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę.

Mniejsza odpowiedzialność

Jednym z głównych powodów dla których przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność decydują się na przekształcenie w spółkę jest fakt ograniczenia odpowiedzialności. W przypadku spółki, właściciel ponosi ryzyko tylko do wysokości wniesionego wkładu. Jest to również dobry pomysł pod względem wizerunkowym. W oczach klientów i kontrahentów spółki cieszą się zdecydowanie większym zaufaniem. Firma postrzegana jest jako rozwojowa i stabilna. Ważnym czynnikiem jest też możliwość pozyskiwania nowego kapitału na rozwój działalności, choćby dzięki przyjęciu wspólników.

Nowe obowiązki i koszty

Właściciel, w momencie kiedy decyduje się przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę, powinien być świadomy wyższych kosztów prowadzenia takiej działalności. Sam proces przekształcenia wiąże się z wieloma kosztami. Między innymi są to koszty czynności notarialnych, koszt ustalenia wartości bilansowej majątku czy też koszty biegłego rewidenta. Pełna księgowość w przypadku spółki również będzie kosztowała więcej. Trzeba przygotować się także na ryzyko podwójnego opodatkowania. Warto pamiętać o tym, że w przypadku przekształcenia możemy zachować nazwę prowadzonej wcześniej działalności, ale również zdecydować się na nową nazwę dla przedsiębiorstwa.  Jeżeli zastanawiasz się nad przekształceniem, poradź się eksperta. Księgowość online, która jest obecnie bardzo rozwinięta, oferuje porady bez wychodzenia z domu.